Muhtarlar afetlere karşı bilgilendirdi


Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Sivil Savunma Büro Amirliği, muhtarlara afet semineri verdi.
Seminerde konuşan sivil savunma uzmanı Mehmet Baş, sivil savunma, ikaz, alarm, afetler, deprem, yangın, sel ve kılavuzluk hakkında bilgi verdi. Halkın doğal afetlere karşı can ve mal kaybının en aza indirilmesini amaçladıklarını belirten Baş, “Milletleri oluşturan en önemli unsur insandır. İnsan hayatını ve malını korumak çok önemli bir görevdir. Sivil Savunma bu görevin nasıl ifa edileceğini öğreten ve planlayan bir teşkilattır.” dedi.

Sivil savunmanın tarihçesi konusunda da bilgiler veren Baş, “Doğal afetlere karşı halkın korunması konusunda, öteden beri bir takım önlemler alınıp uygulanmışsa da bu önlemler, örgütsel ve yasal dayanaklardan yoksundu. Birinci Dünya Savaşı’na kadar, özellikle halkın, savaşın tehlikelerine karşı korunması için hiçbir girişimde bulunulmadığı, buna ihtiyaç da duyulmadığı görülmektedir. Bunun nedeni, savaş silahlarının cephe gerilerine uzanacak menzile ve toptan yok etme gücüne erişememiş olmasıdır. Birinci Dünya savaşının ardından gelen yıllarda ülkelerin birçoğunda pasif korunma adı altında, halkın türlü tehlikelerden korunmasını amaçlayan önlemler getirilmiş ve örgütler kurulmuştur.” diye konuştu.

Muhtarların sivil savunma kılavuzu içerisinde yer aldığını vurgulayan Baş, muhtarlıkların ise kılavuzlar bölgesindeki yerlerin haber alma ve danışma merkezi olduğunu sözlerine ekledi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: