Japonya’da felaket! 8.9 şiddetinde deprem ve 6 metrelik tsunami!


Japonya’da deprem ve tsunami! Japonya’nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından oluşan 6 metrelik tsunami araçları denize çekti!

Merkez üssü başkent Tokyo’ya 324 kilometre uzaklıkta olan depremin yer yüzüne çok yakın olduğu belirtiliyor. Deprem Tokyo’da bile şiddetli bir şekilde hissedildi. Yetkililerin yaptığı tsunami alarmıyla başkent Tokyo da dahil olmak üzere yüzbinlerce kişi yollara düşerken tsunami gecikmedi. Yaklaşık 6 metrelik dalgalar oluşturan tsunami sonrasında yüzlerce araç denize çekildi. Ülkenin sahil kesimlerinde araçlar denizde yüzerken ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz bir bilgi gelmedi. Depremin merkez üssünden ise hiçbir haber alınamıyor. Japonya kaygıyla gelişmeleri izlerken uzmanlar bu şiddetteki bir depremin artçılarının da en az 6-7 şiddetinde olacağını öngörüyor.

Görgü tanıklarından gelen ilk ifadelere göre bölgede çok sayıda bina yıkıldı. Ölü ve yaralı sayısının çok fazla olmasından endişe ediliyor. Japonya yerel saatiyle 14:46′da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan tsunami Tokyo’yu da vurdu. Başkent Tokyo’da yangınlar çıktığı da gelen haberler arasında. Yabancı ajanslar Tokyo havaalanının ulaşıma kapatıldığını duyururken Japonya Meteoroloji Kurumu Tokyo’nun da şiddetli bir şekilde sallandığını duyurdu.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: