Eskişehir Valiliği ve Aü Arasında Afet Protokolü İmzalandı


Eskişehir Valiliği ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) arasında her türlü doğal ve insan kaynaklı afet risklerinin belirlenmesi, zararın azaltılması, afet yönetimi çalışmalarını planlamak ve koordine etmek için işbirliği protokolü imzalandı.

Valiliğin internet sitesinde yapılan duyuruya göre, AÜ Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Vali Mehmet Kılıçlar, işbirliği protokolünün kent için çok önemli olduğunu belirterek, afet durumunda Eskişehir’in hassas noktalarının bilinmesi gerektiğini ve bu konuda belediyelere de görev düştüğünü kaydetti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın da protokolün, kentte yaşanabilecek herhangi bir afet için önceden tedbir almak amacıyla yapıldığını ifade ederek, işbirliğinin kent için hayırlı olmasını diledi.

AÜ Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Güney de 40 maddelik bir form oluşturarak, kentteki 709 binayı incelediklerini bildirdi.

Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu ise Eskişehir’de 216 farklı noktada, zemin özelliklerini belirlemek için çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.

Konuşmaların ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Bayar, kurumun görevlerini ve çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Necdet Türker ve çok sayıda davetli katıldı.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: