Çifte Felaket‚ Ağır Bilanço


Endonezya’da çifte felaketin bilançosu ağırlaşıyor. 7,7 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunamide ölenlerin sayısı 413’e çıktı.

Kaybolanlardan 135 kişi bulundu. 163 kişinin aranmasına ise devam ediliyor. Merapi yanardağının yeniden faaliyete geçmesi sonucu ölenlerin sayısı da 36’ya çıktı.

Tsunami nedeniyle 700 ev yıkıldı, 23 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Arama-kurtarma çalışmalarına helikopterler de katılıyor.

Batı Sumatra bölgesinde yer alan Pagai adasındaki felaketzedelere ise elverişsiz hava koşulları nedeniyle yardım ulaştırılamıyor. 3 metreye varan dalgaların evlerini yıktığı 20 bin kişi çadırlarda kalıyor.

Yardım görevlileri, tsunaminin köprüleri de yıktığı bölgede acil olarak gıda, doktor ve ilaca ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Öte yandan yeniden harekete geçen Merapi yanardağından çıkan duman ve küller 10 kilometrelik bir alana yayıldı. Merapi’nin üç buçuk kilometre yüksekliğe kül püskürttüğü açıklandı.

Daha önce şiddetli bir patlama uyarısında bulunan uzmanlar, hafif şiddette ama sık meydana gelen patlamaların yanardağ içindeki basıncı azaltarak bu olasılığı zayıflattığını açıkladı.

Bölgede yaşayanların tahliyesi ise sürüyor.

Şu ana kadar güvenli yerlere götürülen yaklaşık 47 bin kişi kamplara yerleştirildi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: