7 bakanlı deprem buluşması


17 Ağustos depreminden yara alan İstanbul olası büyük depremi beklerken; Başbakan Tayyip Erdoğan mega kenti kurtarmak için düğmeye bastı. Erdoğan, 7 tepeli kentte bugün, kabinesindeki 7 bakan, üst düzey yetkililer ve üniversite mensuplarıyla geniş kapsamlı bir deprem zirvesi düzenleyecek. İstanbul’da afet ve acil durum adı altında yapılacak toplantıya Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi, Afet Koordinasyon Merkezi, İGDAŞ, İSKİ, Kızılay ve bakanlıkların teknik kadroları katılacak. Kurumlar toplantıda önlem çalışmalarını anlatacak ve yapılması gerekenlere ilişkin yol haritası çizilecek.

ÖNEMLİ KARARLAR
Önceki çalışmalarla kentteki risk altındaki ilçeler tespit edilirken, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’daki 3.5 milyon konutun yarısını dalga dalga yenileyeceklerini açıklamıştı. Bugünkü zirvede, İstanbul’la ilgili çok önemli kararlar alınması bekleniyor.

‘BİNALAR SORUNLUYSA HEPİMİZ SUÇLUYUZ’
Birkaç ay önce 1970’li yıllarda binaları deniz kumu ve hurda demirlerden yaptıklarını anlatan Ali Ağaoğlu’ndan sonra Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu da aynı itirafta bulundu.
Özellikle 1999 depremi sonrası yapılan konutların büyük kısmında mevzuata uyulduğunu söyleyen Aşçıoğlu, “İstanbul’daki binaların yüzde 70’i sorunluysa suçlu hepimiziz. Bir an önce İstanbul’un yaşanabilir hale gelmesi için gerekli mevzuatlar düzenlenip, kentsel dönüşümde kararlı adımlar atılmalı” diye konuştu.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: