Ve beklenen felaket oldu


Valilik ve meteoroloji önceki gün yağışlar için uyardı. Dün İzmir’i sular altında kaldı. Son 30 yılın en etkili yağışı yaşandı.

İZMİR’de gece saatlerinde şiddetini artırarak devam eden sağanak yağmur ev, işyeri ile sokakların sular altında kalmasına neden oldu. Sabah saatlerinde şehrin büyük bir bölümünde, özellikle biriken sular, yolda kalan araçlar nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşandı. İzmirliler işyerlerine ulaşmakta güçlük çekti. Yurdun batısında etkisini gösteren yağışlı hava, İzmir’de de etkili oldu. Pazartesi öğle saatlerinde başlayıp, saat 23.30 sıralarında şiddetini arttıran ve sabaha kadar aralıklarla devam eden şiddetli yağış nedeniyle şehir merkezindeki yollar adeta nehre dönerken, ev ve işyerini de su bastı.

Çamur evlere doldu

Sağanak yağmur karşısında zor anlar yaşayan vatandaşlar, ev ve işyerlerine giren yağmur suyunu ellerindeki plastik leğen, tas ve kovalarla boşaltmaya çalıştı. Suların biriktiği sokak ve caddelerde araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, bazı taşıtlar yollarda kaldı. Yağış sebebiyle çok sayıda da maddi hasarlı trafik kazası da meydana geldi. Alsancak semti ve Bayraklı İlçesi Sevgi Yolu’ndaki birçok dükkanın önünde su birikti. Bayraklı esnafı, “Dükkanlarımızın önü sularla doldu. Kimsenin ilgilendiği, yardım ettiği yok. Her yağmurda aynı sorunu yaşıyoruz” diyerek yakındı. Konak İlçesi’ne bağlı Uzundere semtinde ise sağanak yağış farklı bir yönüyle kendisini gösterdi. Buradaki bazı evleri çamur bastı. 3959/21 sokak 7 numarada oturan Musa Kurt, her yağmurda evlerine basan çamurdan bıktıklarını dile getirerek, “Eşyalarımız mahvoldu. Yağmur her yağdığında bu çileyi çekmekten bıktık. Yetkililer artık altyapı sorunlarıyla ilgilensin” diye tepkisini gösterdi.

TRAFİK DURDU EVLER SU DOLDU

Yollarda biriken sular nedeniyle sabah saatlerinde trafik sıkışıklığı yaşandı. Su birikintileri nedeniyle araçların yavaşlaması ve bazı taşıtların yolda kalması nedeniyle sıkışıklık yaşandı. İzmirliler sabah işyerlerine ulaşmakta güçlük çekti. İzmir şehir merkezi başta olmak üzere tüm kentte etkili olan sağanak yağmur nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı çok sayıda personel ve araç, gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. Tıkanan rögar ve ızgaraların açılıp, suların tahliye edilmesine çalışıldı. Bazı yerlere motopomplar kuruldu.

En fazla yağış Seferihisar’da

İzmir’de etkili olan sağanak yağışta Güzelyalı’da metrekareye 114 kilogram, Seferihisar’da 187, Çeşme’da 151, Menemen’de 91, Aliağa’da 95, Foça’da 83, Gaziemir’da 67 kilogram yağmur düştü. İzmir’de yağışlı havanın bugün saat 14.00 sıralarında etkisini yitireceği belirtildi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir’de dün akşamdan itibaren son 30 yılın en fazla yağışının kaydedildiğini belirtti.

Alt geçit sular altında

Çınarlı semtindeki alt geçit, sular altında kaldı. Yüksekliği 4 metre 30 santimetre olan alt geçitteki su yaklaşık 2.5 metreye ulaşınca trafiğe kapatıldı. Tahliye çalışmalarına başlanan alt geçit yakınındaki Motosikletli Polisler Amirliği’nin bahçesi de suyla doldu. Amirliğin çevresindeki yollarda sudan mahsur kalan vatandaşların imdadına ise polis ekip otoları yetişti. Yol kenarlarından ekip otolarına alınan vatandaşlar, uygun yerlere bırakıldı. Yağmur, her zaman olduğu gibi yine Bostanlı Semti’ni de vurdu. Balıkçı Parkı ve yakınındaki 1807 Sokakta da işyerleri ve evler sular altında kaldı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: