‘Felaket ucuz atlatıldı, dereler bir an önce ıslah edilmeli’


Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’nın sel felaketini ucuz atlattığını belirterek, derelerin ıslahı konusunda vatandaş ile dayanışma içinde hareket edileceğini söyledi.

Faruk Çelik, Osmangazi ilçesinin Alacahırka Mahallesi’ndeki sel bölgesinde incelemelerde bulundu. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Çelik, çarpık yapılaşmadan dolayı yaşanan sel felaketine dikkat çekti. Bölgede yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, Cilimboz Deresi başta olmak üzere çarpık yapılaşmaya maruz kalmış derelerin ıslah edileceğini bildirdi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Eski Bursa, Uludağ eteklerine yerleşmiş. Dağ etekleri süreç içinde vatandaşımız tarafından daha hoyratça kullanılarak çarpık yapılaşma ile doldurulmuş. Şiddetli yağışların dere yataklarına atılan çöpleri de alıp gelmesi ile mevcut derelerde tıkanmalar meydana gelmiş. 40 yılda bir olsa meydana gelen aşırı yağış, böyle üzücü olaylara sebep oldu.

Sellerle birlikte gelen çöpler dereleri tıkayarak suyu cadde ve sokaklara taşırmış, Dere ve kanal boylarındaki çarpık yapılaşma da böyle bir olumsuz tabloyu karşımıza çıkardı.” dedi.

Bursa’nın sel felaketini ucuz atlattığının altını çizen Bakan Çelik, şunları söyledi: “Allah’tan ki bu kadar büyük bir yağış, belki 2 aylık yağışın 1 gecede 6 saatte Bursa’ya yağması büyük felaketleri de karşımıza çıkabilirdi. Çok şükür ki can kaybı olarak bu büyük felakete paralel sıkıntı yaşamadık. Maddi zayiat ve hasar ileri düzeyde. “Hükümet ve belediyeler olarak gerekli çalışmaları yaparak vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz.”

Selde bir vatandaşı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını aktaran Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Bursa böyle bir sıkıntılı geceyi ucuz atlattık diyebiliriz. Bu yönüyle de sevinçliyiz, tablo çok vahim. Onu da açıkça belirteyim, belediye başkanı çalışmaları sürdürüyor.” dedi.

Dere yatağının ıslahına ilişkin soruya ise Devlet Bakanı Çelik, şu cevabı verdi: “Olmaması gereken tablo, bir an önce dere yataklarındaki binaların kaldırılması gerekiyor. Merkezi ve yerel yönetimler olarak vatandaşlarımız ile paylaşıyoruz. Bir an önce bunların temizlenmesi gerekiyor, Gerek merkezi, gerekse yerel yönetimler olarak bunu bir dayanışma içinde çözmeye çalışacağız. Aksi takdirde 40 yılda bir de gelse ki bu 4 yılda bir de, 4 günde bir de gelebilir böyle bir afet. Onun için biz önlemleri almalıyız. Bu nedenle bunları gören vatandaşlarımızın da gerekli desteği vereceklerine inanıyorum.”

Şu anda evlerin ve suların tahliyesinin yapıldığını anlatan Devlet Bakanı Faruk Çelik, çevrede gerekli temizliklerin yapıldığını vurgulayarak, “Afet işleri ile sorumlu Başbakan Yardımcısı ile temas halindeyiz, Ankara boyutu ve yerel yönetimler olarak yapılması gerekenler konusunda hepsi işin üzerindeler.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: