“Felaket Kuyusu” Tamamen Kapatıldı


Meksika Körfezi’nde, tarihin en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan petrol kuyusu sonunda “tamamen” kapatıldı.

5 aydır petrol sızıntısı yaşanan 1500 metre derinlikteki kuyuya son kez çimento pompalandı. Basınç testlerinin ardından da, kuyunun artık “fiilen ölü” olduğu açıklandı.

Deniz tabanındaki petrol kuyusundan sızan milyonlarca varil ham petrol hem doğal hayatı hem de Amerika Birleşik Devletleri kıyılarında ekonomiyi vurdu.

Amerikan yönetimi ve kamuoyunun yoğun baskısı altında kalan BP, sızıntıyı önlemek için büyük çaba harcadı. Şirketi derinden sarsan bir dizi başarısızlığın ardından şirket, sonunda kuyuyu kapatmayı başardı.

1500 metre derinlikteki kuyunun girişine son kez çimento pompalandı ve basınç testleri sızıntının tamamıyla durduğunu ortaya koydu.

İngiliz BP şirketi temizlik çalışmaları için 8 milyar dolar öderken, Körfez’deki Amerikalılara ödenmek üzere 20 milyarlık fon oluşturmak zorunda kaldı.

Kuyunun tamamen kapatıldığı haberi Washington’da memnuniyet yarattı.

Başkan Obama, gelişmeyi önemli bir dönemeç olarak nitelese de, bölgede yaşamın normale dönmesinin kolay olmayacağını açıkladı.

Meksika Körfezi’nde meydana gelen bu petrol felaketi ise Amerika Birleşik Devletleri tarihine "en büyük çevre felaketi" olarak geçti.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s