“Felaket bölgesi sözün bittiği yer, yardım edin”


Tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Pakistan’da afetin boyutları netleşiyor. Bölgeye giden Türk aydınlar, felaket bölgesinin sözün bittiği yer olduğunu ve herkesin bir an önce yardım etmesi gerektiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile felaket bölgesini gezen sivil inisiyatif, Sind eyaletinin Haypur şehrindeki çadır kent ve burada bulunan Türk Sağlık Bakanlığı’nın sahra hastanesini inceledi. Ziyaretçiler, hasta çocuklar ve çaresiz aileleri görünce gözyaşlarını tutamadı. Bunlardan biri de Kezban Hatemi’ydi. Cihan muhabirinin sorularını yanıtlayan Hatemi, “Sözün bittiği bir yerdeyiz şu anda. Gölgede 48, hissedilen sıcaklığın ise 60 derece olduğu söylenen ortamda insanlar çadır şartları altında kendilerine ulaştırılacak yardımı bekliyor. Buraya gelen sivil inisiyatif grubu olarak, bir mail zinciri oluşturarak uluslararası örgütlerle temasa geçmeye karar verdik ve onu başlattık. Bir sloganımız var. İnsanlık için, Pakistan için hemen şimdi” dedi.

Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nın (TİKAV) yönetim kurulu başkanı Şafak Akın ise, ”Pakistan için gelen yardımlar asla yeterli değil. Çünkü burada sanılanın çok ötesinde devasa sorunlar var ve bizzat müşahede ettik. Beni en çok etkileyen tabii ki çocuklar ve anne ve babaların çaresizliği. Burada 100 bin tane hamile kadın var ve bu ortamda nasıl doğum yapacaklar bilinmiyor. İmkânsızlıklar var. Çok yardım gerek. Ne olur herkes yardım eli uzatsın. Herkesi yardıma çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

EMİNE ERDOĞAN: YALVARIYORUM YARDIM EDİN

Pakistan’daki selden zarar gören güneydeki Sukkur şehrini helikopterle havadan gözlemleyen ve sonrasında Türk Sağlık Bakanlığı’nın Haypur şehrinde açtığı sahra hastanesine gelen Emine Erdoğan, ”Bir başbakanın eşi olarak dünyaya yalvarıyorum, gerçekten durum çok kötü. Bu felakete kör ve sağır kalmasınlar” dedi.

Emine Erdoğan’a kızı Sümeyye Erdoğan, Devlet Bakanları Egemen Bağış ve Selma Aliye Kavaf, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan ve eşi, sanat ve iş dünyasından kişiler ile çok sayıda basın mensubu eşlik etti. Erdoğan, Sahra hastanesinde Pakistan’da Türk girişimcileri tarafından açılan PAKTÜRK eğitim kurumları öğrencileri ve öğretmenleri tarafından karşılandı. Öğrenciler Erdoğan’a çiçek verdi.

Erdoğan, hastane ziyaretinde küçük bebeklerin doktorlar tarafında muayene edilmesini yerinde izledi. Sahra hastanesinin bulunduğu kampta, kadın ve çocukların bulunduğu yere gelen Emine Erdoğan, onlarla yakından ilgilendi. Erdoğan’ın heyetindeki bazı kadınlar, kamptaki hasta çocukların yardıma muhtaç durumlarını görünce gözyaşlarını tutamadı.

Hastane ziyareti sırasında gazetecilerin sorusu üzerine Erdoğan, sel felaketinin bir ülkeyi nasıl esir aldığını gördüğünü belirterek, binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığını, hayvanların telef olduğunu, buradaki çocukların, kadınların insanların çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığını anlattı. Erdoğan, ”Öldüler, ölüyorlar, bunlar da gidecek yardım elimizi uzatmazsak. Bunun için bir şeyler yapmak lazım. Umarım insanlık ölmemiştir. Herkes bu mübarek Ramazan ayında elinden gelen her yardımı yapar. Bir başbakanın eşi olarak dünyaya yalvarıyorum, gerçekten durum çok kötü. Bu felakete kör ve sağır kalmasınlar” sözlerini sarf etti.

Kamptakilerin büyük ilgi gösterdiği Erdoğan, buradaki çocuklarla da bir süre şakalaştı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kampta Erdoğan, burada görev yapan Türk sağlık personeline moral verdi. Emine Erdoğan’ın bir süre sohbet ederek kucaklaştığı ameliyathane hemşiresi Mülkiye Okyay, hastalarının yanına gitmek üzere heyetten ayrıldığı sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Erdoğan da buradaki sağlık personelinin çok kutsal bir görev yaptığını söyledi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: