Rize’de heyelan bir beldeyi yuttu: 8 ölü


Beldede akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış sonucu Hamidiye mevkiinde Akif Kopuz’a ait binada göçük altında kalan 6 kişiden 4’ünün cesetlerinin çıkarıldı. Cesetleri çıkartılanların Akif, Muhammet, Meliha ve Vildan Kopuz oldukları bildirildi.

Sel ve heyelanlar sonucu daha önce ölen bir çocuk ve bir kadınla birlikte ölenlerin sayısı 6’ya yükseldi. Akif Kopuz’a ait binada göçük altında kalan diğer 2 kişiye de ulaşıldığı, ancak cansız bedenlerinin henüz çıkartılamadığı öğrenildi.

Bu arada, ölenlerden Ceylani Taşkıran olarak açıklanan erkek çocuğunun adının Servan Taşkıran (7) olduğu bildirildi. Heyelanda Ali Efil’e ait evde, Fazile Efil de hayatını kaybetmişti.

Arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, burada yaptığı açıklamada, Rize’de dün akşam Değirmendere Deresi’nin taşması sonucu bir ilköğretim okulu ile bazı evleri su bastığını hatırlattı. Bugün ise Gündoğdu beldesinde yaşanan sel ve heyelanın Rize’de Cumhuriyet tarihinde yaşanan en büyük felaketlerden birisi olduğunu ifade eden Bakırcı, ”Yolda yürümek bile mümkün olmadı. Karayolunda 70-80 santimetre yüksekliğinde su vardı. Bu su gücüne bir şey dayanmaz. Denize sıfır noktada 1 metreye yakın su oluyorsa arka tarafları düşünmek bile istemiyorum” diye konuştu.

Kurtarma çalışmalarına ara verildiğini bildiren Bakırcı, artık bu saatten sonra bir şey yapılamayacağını, çalışmaların sabah 06.00’dan itibaren yeniden başlayacağını aktardı. Bakırcı, beldeye elektrik ve su da verilemediğini ekledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı cep telefonundan sürekli arayarak bilgi aldığı öğrenildi.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLANDI ÖLÜ SAYISI 7 OLDU

Beldede akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen heyelanda kaybolan Osman Kutay, saat 05.00 sıralarında evi civarında yakınları tarafından bulundu. Kutay’ın toprak altından çıkarılan cansız bedenini gören yakınları sinir kriz geçirdi.

Gece ara verilen arama kurtarma çalışmaları, havanın aydınlanmasıyla yeniden başladı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: