Kızılay’dan 3 bin 500 tonluk yardım


Afete müdahale kapsamında hiç zaman kaybetmeyen Türk Kızılayı, bölgede bulunan Daimi Temsilcilik Ofisi’ni alarma geçirirken ve Pakistan Kızılayı Genel Merkezindeki Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi (AYLM)’nde kurulan kriz masasında yerini aldı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Sekreteri Muzaffer Komit Pakistan İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Komit, yardım malzemelerinin sevkiyle birlikte Türk Kızılayının toplamda 3 bin 500 tonluk ve 11 milyon ABD Doları tutarındaki insani yardım malzemesini bölgeye ulaştıracağını kaydetti.

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Muzaffer Komit, Pakistan’da meydana gelen sel nedeni ile Türk Kızılay’ının yaptığı çalışmaları şöyle açıkladı:

‘’ Söz konusu afet haberinin alınmasına müteakip, afete müdahale kapsamında Türk Kızılayı bölgede bulunan Daimi Temsilcilik Ofisi’ ni ivedilikle alarma geçirmiş ve ‘’Pakistan Kızılay Derneği’ nde Kapasite Geliştirme Projesi’’ kapsamında Türk Kızılayı tarafından Pakistan Kızılay Derneği Genel Merkezin alanında inşa edilen ve Pakistan Kızılay Derneği’ ne devredilen Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi’ nde (AYLM) kurulan kriz masası da çalışmalarına başlamıştır.Ülkeyi etkisi altına alan sellere müdahaleyi etkin bir şekilde koordine etmek ve yürütülen tüm ulusal ve uluslar arası yardım faaliyetlerini kontrol altında tutmak amacıyla Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi’ nde kriz masası oluşturulmuştur. 7/24 esasına göre çalışan koordinasyon merkezi selden etkilenen her bir yerleşim yerinde bulunan Pakistan Kızılay Derneği’ nin yerel teşkilatlarında kurulan kriz merkezleri ile alan değerlendirme ve tespit ekipleri arasında koordinasyonu da sağlamaktadır.

Bu çerçeve de yürütülen ihtiyaç tespit çalışmaları doğrultusunda; T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından tahsis edilen Airbus A310 – 300 tipi 35 ton yük taşıma kapasiteli kargo uçakları ile Türk Kızılayı tarafından Pakistan’ a insani yardım ulaştırılmaya başlanmıştır.

T.C.Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yakın işbirliği ve koordinasyon içerisinde yürütülen Pakistan İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Türk Kızılayı tarafından 04-11-13-17 Ağustos tarihlerinde 4 ayrı sevkiyatta bölgeye toplam 140 ton insani yardım malzemesi ulaştırılmıştır. Toplam değeri yaklaşık 1 milyon ABD Doları olan yardım malzemeleri; çadır, gıda paketleri, aile mutfak setleri, battaniye, uyku tulumu, yatak, aile hijyen setleri, (sabun, deterjan, diş macunu, kadın bağı, sinek kovucu, havlu) su ve muhtelif ilaçtan oluşmaktadır.

Yukarıda sevk edilen yardım malzemelerine ek olarak; Türk Kızılayı Pakistan’ a yönelik faaliyetlerine giderek hız vermiş ve bölgeden alınan ihtiyaç tespitlerine göre başta halkın uzun dönem barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgeye Türk Kızılayı Çelik Afet Evi, Mevlana Evi ile çadır, mutfak seti ve gıda yardımından oluşan büyük bir sevkiyatın hazırlığını başlatmıştır.

Bu bağlamda 5. ve 6. Parti sevkiyat olmak üzere toplamda 105 tonluk gıda paketi, çadır, battaniye ve uyku tulumundan oluşan yardımlar 19 Ağustos itibariyle Pakistan’ a sevk edilecektir. Bununla birlikte toplam 41 TIR dan oluşan karayolu konvoyu ile Türk Kızılayı’ na tahsis edilen yük treniyle toplamda 1.098 adet Çelik Afet Evi, 1.928 adet Mevlana Evi, 6.632 adet Mutfak Seti, 3.775 adet barınma çadırı bölgeye sevk edilecektir.
Yukarıda belirtilen yardım malzemelerinin sevkiyle birlikte Türk Kızılayı toplamda 3.500 tonluk ve 11 milyon ABD Doları tutarındaki insani yardım malzemesini bölgeye ulaştırmış olacaktır.

Bölgeye sevk edilen Çelik Afet Evleri, selden en çok etkilenen Hayber Paştun Kva Eyaletinde Nowshera yerleşim merkezinde Türk Kızılayı Ekipleri tarafından kurularak afetzedelerin hizmetine sunulacaktır.
Pakistan’ da meydana gelen sellerden en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Hayber Paştun Kva Eyaletinde Nowshera yerleşim merkezinde; yerel otorite ile koordineli olarak okul ve/veya hastane binası inşaatı faaliyetleri ile kamuya yönelik hizmetler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. ‘’

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: