K. MARAŞ – AFET PLANI UYGULAMA EĞİTİM SEMİNERİ


Kahramanmaraş Valiliği tarafından “İl Afet Uygulama Eğitim Semineri” düzenlendi. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Eğitim Uzmanı Turan Erkoç, afetler meydana gelmeden önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, “Afet unutulduğu anda olur” dedi.
Valilik Toplantı salonunda düzenlenen seminerde Kahramanmaraş’ın afet durum değerlendirmesi ele alındı. Herhangi bir afet öncesinde alınması gereken tedbirler, afet sırasında nasıl hareket edileceği ve afet sonrasında atılması gereken adımların anlatıldığı toplantıda yerel yönetimlerin üzerine düşen sorumluluklar anlatıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş’ın çok riskli bir coğrafyada yer aldığına dikkat çekti. Özellikle Antalya-Türkoğlu segmenti ve Narlı-Gölbaşı segmentinin Kahramanmaraş’ta kesiştiğini kaydeden Tanılır, “Narlı-Gölbaşı segmentinde bir hareketlilik bekleniyor. Uzmanlar burada meydana gelebilecek bir kırılmada 7’nin üzerinde bir şiddette deprem bekleniyor. Biz de kamu kurum ve kuruluşları olarak hazırlıklarımızı yaparak, tedbirlerimizi almalıyız” diye konuştu.
Türkiye’nin 1999 Marmara Depreminin ardından afet konularında önemli mesafeler aldığını fakat bu hazırlıkların yeterli olmadığını belirten Tanılır, bu konuda eğitimin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Eğitim Uzmanı Turan Erkoç ise afet yönetiminin bir döngüsü olduğunu ifade etti. Afetin, unutulduğu anda meydana geldiğini kaydeden Erkoç, “Afet yönetiminin bir döngüsü vardır. Bunlar öncesi, afetin meydana geldiği an ve afetin sonrasıdır. Öncesinde yapılması gereken teşhis ve risk yönetimi. Afet anında görevli kuruluşların nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi ve afet sonrasında ise hayatın normale döndürülmesidir. Bu noktada biz yerel yönetimlerin kendi kendine yetebilmesini isteriz. Diğer yandan genel ve yerel yönetimler afet konusunda aynı ahenkle çalıştığında sorunların kolayca ortadan kaybolacağını biliyoruz. Yani tüm kamu kurum ve kuruluşları üzerlerine düşen görevde aynı ahenkle çalışmalı ve sorumluluklarını yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.
Toplantıya Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Vali Yardımcısı Servet Güngör İl Afet ve Acil Durum Müdürü İhsan Karadutlu ve çok sayıda ilgili kurum ve kuruluş müdürü katıldı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: