Deprem Danışma Kurulu Toplantısı


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, deprem ve afetler konusunda mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını ve bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Deprem Danışma Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çiçek, Türkiye’de 2 yılda bir büyük sıkıntılar veren başta sel olmak üzere afetlerin yaşandığını söyledi. “Yağmurun yağmasını istiyoruz ancak her yoğun yağış söz konusu olduğunda yüreğimiz ağzımıza geliyor” diyen Çiçek, bu konunun Türkiye ve hükümetlerinin gündeminde olduğunu söyledi. Deprem Danışma Kurulu toplantısını önemsediklerini ifade eden Çiçek, kurulun alacağı kararların kendilerini yol haritası olacağını kaydetti. Deprem ve afet konusunda çok dağınık mevzuat olduğunu bu nedenle bazı sıkıntılar yaşandığın işaret eden Çiçek, “Yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var” dedi.

Deprem Danışma Kurulu’nun yaptığı çalışmaları bu nedenle önemsediklerini kaydeden Çiçek, Ekim ayına kadar deprem ve afetlere ilişkin taslak çalışmasını bir noktaya getirmeyi planladıklarını bildirdi. Elazığ ve Bingöl’de yaşanan deprem ve Ağrı’da sel felaketini anımsatan Çiçek, kış gelmeden evsiz kalan vatandaşların yeni konutlarına yerleşmeleri için TOKİ ile çalışmaların sürdüğünü söyledi. Elazığ’da 3 bin konutun yapılmasının planlandığın bunlardan bin 500’ünün ihalesinin yapıldığını kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, bu yaz bir deprem beklenip beklenmediğine ilişkin soru üzerine bunun tabiat olayı olduğunu anımsattı. Özeleştiri de yapan Çiçek, “Deprem olduktan sonra başarılıyız. Planlamalarda hatalarımız var” dedi. Eksikliklerin giderilmesi gerektiğin vurgulayan Çiçek, çalışmaların bilimsel ve siyasi tartışmalar dışında olması gerektiğini söyledi. Mevzuat ve yetki çatışmasının yaşandığını kaydeden Çiçek, buna örnek olarak İstanbul’da yaşanan son sel felaketini gösterdi. Derelerin ıslahının belediyelerinin görevi mi yoksa başka bir kurumunda olduğunu konusunun tartışıldığını anımsatan Çiçek, deprem ve afet konusunda yetkilendirilmenin tek çatı olması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan bu yıl 2. toplantısı gerçekleştiren Deprem Danışma Kurulu toplantısına bakanlıkların ilgili birimleri, TÜBİTAK, üniversiteden akademisyenler katılıyor.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: