Depremde ölmek kader değildir


DASK’ın, 10. kuruluş yıl dönümünde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Araştırma Enstitüsü işbirliği ile yola çıkardığı Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı Bolu’ya ulaştı. Vatandaşlara deprem ve depremden korunma hakkında bilgi vermeyi hedefleyen tır, Belediye Meydanı’nda ilgi ile karşılandı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmaya yönelik yeni projesi Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ının on beşinci durağı Bolu oldu. Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ıyla Bolu’yu ziyaret eden Prof. Dr. Üstün Dökmen, Bolu Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda verdiği seminerde halka erteleme psikolojisinin deprem tehdidi altındaki bir ülkede yaratacağı kaotik sonuçları ve bunun önüne geçme yöntemlerini anlattı. İldeki iki günlük eğitim seminerleri ve TIR etkinlikleriyle yaklaşık 5000 kişiye ulaşıldı. Tırı ziyaret eden vatandaşlara önce seminer veren DASK yetkilileri, daha sonra vatandaşları Deprem tır’ı içinde bulunan deprem simülasyonuna sokarak 6.0 şiddetinde bir deprem yaşattı. Bu esnada vatandaşlara deprem sırasında neler yapmaları gerektiğini anlatan yetkililer, özellikle depremin ardından, ateş yakmamalarını ve telefonları gereksiz yere meşgul etmemelerini istedi. Etkinliklerin organizasyonuna Bolu Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Belediye de destek verdi.

Bolu’da konutların yüzde 53,49’u sigortalı
Birinci deprem risk bölgesindeki Bolu’da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 38 bin 918 konuttan 20 bin 818’inin, yani yüzde 53,49’unun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunuyor. Zorunlu Deprem Sigortalı konut oranı açısından Ankara’dan sonra ikinci sırada gelen Bolu’da hedefin, tüm konutları güvence altına almak olduğunun altını çizen DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar şunları ifade etti:“Zorunlu Deprem Sigortalı konut oranıyla örnek illerimiz arasında yer alan Bolu’da bulunmaktan çok memnunuz. Bolu’daki sigortalılık oranının yüzde 100’e ulaşmasını, bu bilinç ve duyarlılığın tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyoruz. En başından beri hepimizi çok heyecanlandıran Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı, deprem ve sigorta bilincini artırmak için tam bir ay önce Elazığ’dan yola çıktı ve fay hattı üzerindeki tüm illere uğrayarak Bolu’ya vardı. Kurumumuz, her yerde çok büyük bir ilgiyle karşılanan, hatta yoğun talep üzerine güzergahı dışındaki ilçelere de uğramak durumunda kalan TIR’la şimdiye kadar yaklaşık 32 bin kişiye ulaştı ve deprem eğitimi verdi. Proje ortağımız Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün deneyimli eğitmenlerine de emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Eylül’de yolumuza Batı Anadolu Fay Hattı üzerinde devam edeceğiz.” Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan 2009 yılsonu itibariyle 3,5 milyonunun (yüzde 27) poliçesi bulunuyor. Zorunlu deprem sigortası poliçesi sahibi konutların sayısının 2010 yılsonunda 5 milyona çıkarılması hedefleniyor. Bu sigorta, konutları doğrudan deprem kaynaklı hasarlara karşı teminat altına alıyor.

KRDAE çalışanlarından deprem eğitimi
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında 50 gün boyunca Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki 20 il ziyaret edilecek. İllerde düzenlenecek toplam 115 eğitim semineri ve TIR etkinlikleriyle yaklaşık 40 bin kişiye doğrudan ulaşılması hedefleniyor. KRDAE eğitmenlerinden oluşan 10 kişilik ekip ziyaret edilen illerde kamu görevlileri, öğrenciler ve halka depremi, depremden korunma yollarını ve zorunlu deprem sigortasını anlatıyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ındaki simülasyon sistemi sayesinde katılımcılar, deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme fırsatı yakalıyor. TIR’ı ziyaret eden herkese “Deprem Geçecek, Hayat Devam Edecek” temalı Depreme Hazırlık Eğitim Seti dağıtılıyor. Eğitim setinde ünlü karikatürist Musa Kart da zorunlu deprem sigortasını çizgileriyle anlatıyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı turu 16 Haziran’da sona erecek.

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası nedir?
Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. Zorunlu Deprem Sigortası, depremlerin binalarda yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise 2000 yılında Zorunlu Deprem Sigortası hizmeti vermek üzere kuruldu. Kamu ve özel sektör işbirliği ile oluşturulan DASK, kâr amacı gütmüyor. Zorunlu Deprem Sigortası, Türkiye’deki 29 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 15.700 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri Zorunlu Deprem Sigortası yaparken aracılık görevini üstleniyor. Konutlar DASK tarafından teminat altına alınıp herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından karşılanıyor.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: