Haydutluk, barbarlık


İsrail’in alçak saldırısını haber alır almaz Şili’den ABD’nin New York kentine hareket eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Çağrı üzerine akşam saatlerinde toplananan BM Güvenlik Konseyi’nde sert bir açıklama yapan Davutoğlu, hain saldırıyı kınadı. Davutoğlu özetle şunları kaydetti:

# İsrail’in yaptığı haydutluk ve korsanlıktır. Bu devlet tarafından işlenmiş bir cinayettir. Bu duruma bir gerekçe gösterilemez. Bu tür bir yol izleyen devlet meşruiyetini kaybetmiştir. İsrail’in elinde kan vardır.

# Bugün insani yardımın cezalandırıldığı bir barbarlığı canlı olarak gördük, bugün pek çok insani yardım görevlisi ceset torbalarına konuldu. İsrail’in bu saldırısıyla, teröristlerle devletler arasındaki fark ortadan kalkmıştır.

# Bu durum Somali’de, korsanlığın yoğun yaşandığı yerde bile görülmedi. Uluslararası hukuk kurallarına göre sivillere saldırılamaz. Hiçbir gemi, kaptanının rızası ya da geminin bayrak devletinin rızası olmadan durdurulamaz. İsrail’in hareketi meşru gösterilemez.

SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI

# Gemidekilerin radikal bir İslamı grubun üyeleri olduğu yönünde resmi açıklamalar duydum. Bir devletin yetkililerinin bu tür yalanlar söylemesi üzücü. Gemideki vatandaşlar Yahudi, Müslüman ve Hristiyan dinleri temsil ediyorlardı. Uluslararası toplumun “vicdanını” temsil ediyorlardı. Bu anlamda da saldırı BM’ye yapılan bir saldırıdır.

# Uluslararası hukuka uymayanlar cezalandırılmalı. Hiçbir devlet hukukun üzerinde değildir. İsrail, yaptığının sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmalıdır ve sorumlu tutulmalıdır.

# İsrail “saldırganlık ve güç kullanma savunucusu” haline geldi. Türkiye, BM’nin bu duruma güçlü bir şekilde tepki vererek İsrail’in saldırı hareketini şiddetle kınamasını, olayın soruşturulmasını, tüm sorumlu yetkililerin ve kişilerin cezalandırılmasını istemektedir.

# İsrail uluslararası toplumdan, ölen ve yaralananların ailelerinden özür dilemelidir. Gemilerin derhal serbest bırakılması, Gazze’ye yardımların ulaştırılmasına izin verilmesi, tüm yaralıların ve ölenlerin ailelerine, gemi sahiplerine tazminat verilmesi ve ablukanın sona ermesi gerekmektedir.

# Konsey’den saydığım tüm bu konuları içeren bir başkanlık açıklamasını kabul etmesini istiyoruz. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: