Afete karşı işbirliği


Türk Kızılayı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’nin yeni etapları için işbirliği protokolünü dün İzmir’de imzaladı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum (ADD) Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, afetlerden en az zararla kurtulmanın yolunun riskleri azaltmaktan geçtiğini belirterek, “Kişilerin alacağı küçük tedbirler, afete müdahale ekiplerinin sağlayacağı yararlardan daha çok fayda sağlar. Önce eğitim, sonra hazırlık, bu bir bütün olmalı, afet kültürü yerleşmeli” dedi.

Tepekule Kongre Merkezi’nde dün gerçekleşen imza törenine ADD Başkanı Mehmet Ersoy, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı ve ADD Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ile vatandaşlar katıldı.

2007 yılında İstanbul’da başlayan Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’nin 35 ilde yaygınlaştığını dile getiren Kızılay Genel Başkanı Küçükali, yeni imzalanan protokolle kapsamın yaygınlaştırılıp 81 ilde etkili olacağını söyledi.

Projenin, olası afet zararlarını azaltmak için uygulamaya konulduğunu ve bugüne kadar büyük yararlar sağladığını dile getiren Küçükali, İstanbul’da 2007 yılında başlayan projenin 35 ilde devam ettiğini, bugüne kadar 30 bine yakın muhtar, öğretmen ve din görevlisine afet zararlarının azaltılmasıyla ilgili eğitimler verildiğini açıkladı. 2012 yılı sonuna kadar Türkiye’nin kan ihtiyacını tek başına karşılamayı, 2015 yılında lojistik anlamda dünyanın bir numaralı yardım kuruluşu olmayı hedeflediklerini de hatırlatan Küçükali, “Kriz anında bilgilerin tam olarak elde edilmesi çok önemli. Dünyada gözyaşının rengi yok. Dil, din, ırk ayrımı yapmadan herkese yardım ulaştırıyoruz. Türk bayrağını dünyanın diğer bir ucuyla gururla dalgalandırıyoruz” dedi.

21 BİN KİŞİ
ADD Başkanı Ersoy ise, Marmara depreminde “iyi imaj çizemediklerini”, 1999 yılından sonra kurum olarak kendilerini düzeltme çalışmaları başlattıklarını ve bu projenin de o adımlardan biri olduğunu vurguladı. Ersoy, 1999 depreminden sonra Türkiye’de afet ve deprem alışkanlıklarıyla toplumun afete bakışında önemli değişiklikler olduğunu ifade etti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da protokol töreninde yaptığı konuşmada İzmir ve çevresinde meydana gelebilecek afetlerle ilgili çalışmaları bir araya getirmek, değerlendirmek, destekleyici ve yönlendirici çalışmalarda bulunmak üzere İzmir’deki üniversiteler, Büyükşehir Belediyesi, TMMOB’ya bağlı odaların konuyla ilgili uzmanlarının katılımı ile Afet Danışma Kurulu oluşturulduğunu dile getirdi.

İzmir’de 21 bin 282 kişiye eğitim verildiğini, insanları doğal afetlere karşı hazırlıklı hale getirmek ve yerel hazırlıkları etkinleştirerek toplumsal dayanışmayı artırmayı hedeflediklerini aktaran Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde afet yönetiminde artık sadece kriz yönetimi değil, risk yönetimini de içine alan bir anlayış önem kazanmaya başlamıştır. Bunun sonucunda, afetlerde korunma ve önleme amacıyla alınması gereken teknik, idari ve sosyal tedbirlerin tümü, zarar azaltma çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalar sırasında geçmişte yaşanan kötü deneyimlerden dersler çıkarılmalı ve ayrıca ülke, bölge ve yerleşme birimi ölçeklerinde kamu, sivil toplum kuruluşları ve halkın desteğiyle yapılması gerekenler hayata geçirilmelidir. İyi bir afet acil durum yönetimi, acil durumlarda çalışmaların doğru karar ve müdahaleler ile süratli ve etkin yürütülmesiyle mümkündür.”

Afetle ilgili kurumların bir çatı altında toplanması için yıllarca mücadele verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ise, afetleri en az zararla atlatmak için kurumlar arası işbirliğinin önemli olduğunu kaydetti.

Amaç zararı azaltmak
Türk Kızılayı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı arasında imzalanan “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi İşbirliği Protokolü”nün amacı şöyle açıklandı: “Olası afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri arasında yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak; muhtar, öğretmen, din görevlisi, toplum destekli polis gibi toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere kaşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilincini oluşturmak.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: