Ağrı sel felaketi için STK’lardan ortak açıklama


Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre Ağrı’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ortak bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Adı gibi ağrılı ve değişmeyen makûs bir talihi olan ilimiz Ağrı ilgisiz yöneticiler ve çarpık kentleşme sonucu bir sel felaketine maruz kalmıştır. Çağdaş kentlerde sadece yollan temizleyen yağışlar ilimizde en küçük yerleşim alanlarına kadar tüm yaşam alanlarımızı afet bölgesine dönüştürmüştür. Ve ciddi ölçüde can ve mal kaybına neden olmuştur.
Bu felaket bir doğa olayından çok vurdumduymazlığın, aymazlığın bir sonucu olarak göz göre göre meydana gelmiştir. Yaşanan sel felaketi binlerce evi sular altında bırakmış ve milyonlarca lira zarara yola açmıştır. Bu sel, yalnızca evleri ve insanları değil, çarpık ve halktan kopuk ranta dayalı yönetim anlayışını da sular altında bırakmıştır.
Ağn şehir merkezinde 100. yıl mahallesi. Fırat Mahallesi ve Gazi Mahallesi başta olmak üzere tüm ilçe ve köylerimiz bu sel felaketinden etkilenmiştir. İlin vali yardımcısı çok şükür can kaybı yok diyor peki Doğubayazıt’ın Esnemez Köyünde ölen vatandaşımız hastalıktan mı öldü?
Bu afet bize bir kez daha Ağrı ilinin yıllardır bilinen sorunlarının Ankara’ya taşınmadığı ve gündemleştirilemediğini göstermiştir. Hal böyleyken hep üvey evlat muamelesi gören ilimiz, yaşanabilir il sıralamasında sondan birinci olma başarısızlığını korumayı sürdürmüştür. Biz bu yönüyle bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sorumlularından hesap soruyoruz. Çünkü biz eğitimde, sağlıkta ve diğer alanlarda sonunculukla değil basanlarla anılmak istiyoruz. Türkiye’nin en büyük köyü olarak değil çağdaş ve yaşanılabilir bir il olarak anılmak istiyoruz.
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ OLARAK ÇÖZÜLMESİNİ İSTEDİĞİMİZ ACİL SORUNLAR ŞUNLARDIR.
– Dere yatağı kavramı sadece derenin aktığı yer olarak değil, taşkın alanım da
kapsadığı bilinmelidir. Buna göre bölgede acilen taşkın ve heyelan haritalan oluşturularak
riskli bölgelerde yapılaşma engellenmelidir.
– İlimiz sınırlarında geçen akarsu ve derelerin acilen günü kurtaracak çözümlerle değil,
teknik gereklere uygun ve kalıcı bir şekilde ıslah edilmelidir.
-Şehrin kanalizasyon ve yağmur suyu şebekelerinin ihtiyaçlar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.
– Yerleşim alanlarının seçimi ve yapılaşmasında rantın ve günü kurtarma anlayışının
terk edilmesi, mühendislik ve planlama anlayışının temel alınması, yerleşime yeni açılacak
yerlerin altyapıları tamamlanmadan inşaat ve iskân izninin verilmemesi gerekmektedir.
-Ağrı şehir merkezi ve tüm iller arası bağlantı yollarının standartlara uymayan mevcut halinin daha şehre girmeden nasıl bir şehir inşa edildiğini açıkça göstermektedir. Şehir
merkezinde anayolların parke taşından kurtarılarak asfalt yapılması gerekmektedir. Her sene ihaleye çıkarılan şehrin bağlantı yollarının, ilgili kurum olan karayolları tarafından yeterli denetim sağlanarak bir an önce bitirilmesi ve bunun bir rant aracı olmaktan çıkarılması gerekmektedir.
-Yapılaşma kültürünün değişmesi için toplumun sosyo-ekonomik seviyesinin yükseltilmesi gerekmekte, toplu yaşam alanlarının, park ve mesire alanlarının çoğaltılması, üretim ve istihdam alanlarının oluşturulması gerekmektedir.
– Yaşanan sel felaketine ilişkin Başbakanlığın göndermiş olduğu 1 milyon TL bu afet
zararlarını giderecek miktarda değildir. Bir an önce selden zarar görenlerin tespiti sağlıklı bir
şekilde yapılarak zararlar giderilmelidir.
– Şehirleşmenin önemli unsurlarından biri olan kentsel dönüşüm projelerinin
sürüncemede bırakılmadan bir an önce sonuçlandırılması gerekmektedir.
Sonuç olarak Ağrıda ranta dayalı, kaderci, günü kurtaran ve çarpık kentleşmeye neden olacak projelerden çok bölge insanın refah seviyesini artırıcı projeler hayata geçirilmelidir.
Ağrıda bulunan STÖ 1er olarak yaşanan sel felaketinden dolayı halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi belirtir, ölen vatandaşımıza Allahtan rahmet dileriz.
Biz aşağıda ismi bulunan STÖ 1er olarak yaşanan bu afete ve ilimizin diğer sorunlarına ilişkin yapılacak çalışmaların takipçisi olacağız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: