Kabus yeniden başlıyor!


Geçtiğimiz ay havayolu trafiğini felç eden ve birçok havayolu şirketini batma noktasına getiren İzlandalı volkan Eyjafjallajökull, yine işbaşında. Volkandan yükselen küller İrlanda hava sahasını kapattı.
İskoçya’da da bazı seferler durdu. Gözler yeniden volkanik küllerde. Korku ise küllerin yeniden Avrupa’yı sarması. Volkanik küller nedeniyle ilk havasahasını ilk kapatan ülkelerden biri olan İrlanda, tekrar kademeli olarak hava seferlerine başlayacağını açıklasa da, İzlandalı yetkililer volkanda yeni bir faaliyet olmadığı açıklamaları yapsa da, küllerden çok önce korku bulutu Avrupa’yı sarmış durumda.

Avrupa Hava Trafik Ajansı, hava seferlerinin normale yakın olduğunu söylese de bulutlar Avrupa borsalarının üzerine çoktan çökmüş durumda. Birçok Avrupalı havayolu şirketinin hisse senetlerinde düşüşler yaşanıyor. Ayrıca “sorun yok” açıklamalarına rağmen İrlanda ve İngiltere’de hava trafiği öğle saatlerine doğru yeniden durdu. Kuzeyden esen rüzgarların ise korkuları daha da güçlendirdiği belirtiliyor. İrlanda Havacılık Otoritesi Başkanı Eamonn Brennan, “Muhtemelen bu sorunla yaz boyunca yüz yüze olacağızz” açıklaması yaptı.

Volkanik kül bulutlarıyla ilgili en büyük endişe havayolu şirketlerinin rekor zararlarının daha da katlanacağı korkusu. Son yaşanan kül bulutu felaketinin ardından Avrupalı havayolu şirketlerinin uğradığı zararın 1.5-2 milyar Euro (2-3.3 milyar dolar) civarında olduğu tahmin ediliyor. İrlanda’da sadece son zamanlarda yaşanan hava trafiği kapatmalarının maliyeti ise 20 milyon Euro’yu buluyor.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: