Çin 6.9’luk depremle sarsıldı


Çin’in kuzeybatısındaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 400’e yükseldi On bin kişinin yaralandığı depremde binlerce insan da enkaz altında. Çin’in fakir bölgesini vuran depremde halk kerpiç evlerin kurbanı oldu.

Tibet sınırındaki Çinghay eyaletindeki depremin TSİ 02.49’da ve yerin 10 kilometre altında meydana geldiği bildirildi.

Çok sayıda ev, okul ve iş yerinin yıkıldığı depremde şu ana kadar 400 kişinin cesedine ulaşıldı. Yetkililer, 10 bin kişinin de yaralandığını açıkladı.

Çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığı bildirilen ve Amerikan Jeolojik Araştırma kurumuna göre 6.9, Çinli yetkililere göre ise 7.1 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 6.3’e kadar bulunan üç artçı sarsıntı da meydana geldi.

Çin devlet televizyonu, kurtarma ekiplerinin Çinghay’da enkaz altındakilere ulaşma çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

Hayatını kaybedenlerin çoğunun Çinghay’ın Tibetli etnik grupların yaşadığı Yuşu kasabasından olduğu ifade edildi.

Yerel yetkili Huang Limin, Xinhua haber ajansına bölgedeki yıkıntıların altında kalan insanların kurtarılması için askerlerin görevlendirildiğini söyledi. Reuters haber ajansına konuşan bir vatandaş da can kaybının artma ihtimalinin altını çizerek “Tek katlı binaların çoğu yıkıldı, enkaz altında çok sayıda insan var. Daha büyük binalar dayandı ancak üzerlerinde büyük çatlaklar oluştu” dedi.

ŞİLİ 8.8’LE AYAKTA KALMIŞTI

Çin’in en fakir bölgelerinden biri olan Çinghay eyaletinde, evlerin çoğunun kerpiçten yapılmış olmasının 6.9’luk depremin etkisini ağırlaştırdığı belirtiliyor.

Oysa 27 Şubat’ta 8.8’lik depremle sallanan Şili, sağlam altyapısı ve güçlendirilmiş binalarıyla daha büyük bir felaket yaşanmasının önüne geçmeyi başarmıştı. Olası bir depreme karşı tüm önlemleri alan Şili’de 500’e yakın kişi yaşamını yitirmişti.

2008’DE 90 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Qinghay eyaletine komşu Sichuan’da, 12 Mayıs 2008’de meydana gelen 8 büyüklüğünde depremde, yaklaşık 90 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: