Moskova metrosunda intihar saldırısı


İlk patlamanın meydana geldiği Lubyanka istasyonunun hemen üzerinde Rusya iç istihbarat teşkilâtı olan Federal Güvenlik Örgütü’nün merkez binasının yer alması terör saldırısı ihtimalini kuvvetlendiriyor. İkinci patlamanın meydana geldiği Kültür Parkı istasyonunda da intihar saldırganlarının kullandığı tipteki patlamaya hazır bomba yüklü kemer etkisiz hale getirildi. Federal Güvenlik Örgütü patlamalardan Kuzey Kafkasya’da yuvalanan örgütleri sorumlu tutuyor.

“Kara dullar” olarak da anılan ve çatışmalar sırasında eşini ya da oğlunu kaybetmiş kadınlardan oluşan bu grup, Rusya’nın 1999 yılında Çeçenistan’ı işgal etmesinden bu yana Rusya’da çok sayıda saldırı düzenlemişti.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Luşkov saldırıların hemen ardından şu açıklamayı yaptı:

“Rus istihbaratından aldığımız ilk bilgilere göre olayı iki intihar saldırganının gerçekleştirdiği belirlendi.”

Saldırıların şekli aynı

Federal Güvenlik Örgütü her iki saldırganın da aynı şekilde metro istasyonda durup kapılar açıldığında patlayıcıları ateşledikleri bilgisini verdi. Bu şekilde vagonlarda yolculuk edenler kadar istasyonda bekleyenler de patlamadan etkilendi.

Afet koordinasyon merkezi şefi İrina Adrianova patlamalarla ilgili şunları kaydetti:

“İlk patlama 7:56’da gerçekleşti. Metro Lubyanka durağında durduğunda patlayıcı ikinci vagonu havaya uçurdu. Bundan kısa bir süre sonra 8:37’de Kültür Parkı durağında ikinci bir patlama meydana geldi. Yine kapılar açıldığında ikinci vagonda patlama oldu. Henüz patlayıcıların tipi belirlenemedi. Şu anda gerek afet işleri genel müdürlüğü çalışanları, itfaiye ve güvenlik kuvvetleri, gerekse sağlık ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor.”

“Müdahale gecikti”

Görgü tanıklarıysa yetkililerin ikinci patlamayı engellemek için yeterince hızlı müdahale edemedikleri eleştirisini yapıyor. Bir görgü tanığı şunları kaydetti:

“Her şey Lenin Kütüphanesi durağında metroya bindiğimde başladı. Metronun rötar yapacağı açıklandı. Ancak kimse güvenli başka bir yere gitmemiz gerektiğini, metro yerine otobüs ya da tramvay kullanmamızın daha iyi olacağını söylemedi. Kropotkinskaya istasyonunda 10 dakika ve Kültür Parkı İstasyonu’na varmadan tünelde 5 dakika kadar bekledikten sonra hareket ettik. 1’inci veya 2’nci vagonda bir patlama oldu. Sarsıntıyı hissettim. Gayet kuvvetliydi. Kısa bir sürede her tarafı duman kapladı. Herkes çığlık çığlığa bağırıyordu.”

Patlamaların ardından Rusya Devlet Başkanı Dimirti Medvedev tüm ülkede güvenlik tedbirlerinin arttırılması için direktif verdi. Havaalanı ve önemli ulaşım noktalarında terör alarmı verildi. Rusya başbakanı Vladimir Putin Rus ajanslarına “teröristlerin yakalanarak tamamıyla ortadan kaldırılacağı” açıklamasını yaptı.

Tüm dünya kınadı

Patlamalar tüm dünyada da geniş yankı buldu. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso AB’den Rusya’ya destek sözü verdi. Barosso, “Şiddetin özgürlük ve demokrasinin sesini bastırmasına izin veremeyiz.” şeklinde konuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Ankara temasları sırasında yaptığı açıklamada, şiddet eylemini kınadı ve Rusya’nın acısını paylaştıklarını söyledi.

2004 yılında da Moskova metrosuna bombalı bir saldırı düzenlenmiş ve Kuzey Kafkasyalı bir militanın üzerindeki patlayıcıları ateşlemesi sonucunda 41 kişi ölmüş, 250 kişi de yaralanmıştı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: