Felaketi bekleyen şehir!


“Felaketi bekleyen şehir” olarak nitelendirdiği İstanbul’da sismologların binlerce bina için “yıkılmayı bekleyen taş yığını” tabirini kullandıklarını yazdı.

Deprem uzmanlarına göre İstanbul depreminde felaketin boyutu Haiti’deki depremden bile daha büyük olabilir…

Olası bir depremde İstanbul’daki 30 bin doğalgaz boru hattının patlayacağı düşünülüyor. Bunlardan sadece yüzde 10’unun alev alması durumunda şehirde 3 bin yangın çıkacağı anlamına geliyor. İstanbul itfaiyesinin günlük yangınla başetme kapasitesi ise 30-40.

Colorado Üniversitesi uzmanlarından Roger Bilham’a göre yönetmenliklere uygun olarak inşa edilmeyen evler aslında “görülmeyen kitle imha silahları” gibi. New York Times’a göre bu durum İstanbul’da Haiti’dekinden bile büyük bir felaket yaşanmasına sebep olabilir. Boğaziçi Üniversitesi’nden Mustafa Erdik’e göre İstanbul depreminde ölü sayısının 30 bin ile 40 bin arasında değişmesi, en az 120 bin kişinin de yaralanması bekleniyor. Referans gazetesine röportaj veren Ali Ağaoğlu’nun da itiraf ettiği gibi mütahitlerin çoğu 1970’li yıllarda denizden çıkardıkları tuzlu kumları inşaatlrda malzeme olarak kullandı. Ağaoğlu o dönem için, “O zamanlar en iyi malzeme buydu. Sadece biz değil bütün şirketler aynı malzemeyi kullandı. Eğer İstanbul’da bir deprem olursa buraya ordu bile giremez” dedi.

Olası bir depremde İstanbul’daki 30 bin doğalgaz boru hattının patlayacağı düşünülüyor. Bunlardan sadece yüzde 10’unun alev alması durumunda şehirde 3 bin yangın çıkacağı anlamına geliyor. İstanbul itfaiyesinin günlük yangınla başetme kapasitesi ise 30-40.

Dünya Bankasının 800 milyon dolarlık fonuyla 700 okulda güçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Bunlardan biri de Bakırköy Cumhuriyet İlköğretim okulu. Sadece bu okulun güçlendirilmesi için harcanana para 315 bin dolar.
Bağcılar gibi semtlerde inşa edilen binaların depreme en güçsüz binalardan olduğu düşünülüyor. Sadece bu semtte depremde öleceklerin sayısı 4200 olarak tahmin ediliyor. Daha önce dere yatağı olan bu bölgede inşa edilen binaların kolonlarının çok ince olduğu, hatta daha şimdiden çatlaklar oluştuğu depreme dayanmasının imkansız olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: