Edirne sular altında kaldı


Edirne’deki taşkın nedeniyle Kanuni, Fatih ve Yalnızgöz köprülerinde halen ulaşım sağlanamıyor.

8 Şubatta nehrin taşmasıyla Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Er Meydanı başta olmak üzere Adalet Kasrı, Balkan Savaşı Şehitliği ve Av Köşkü’nü su basmasının ardından dün de pazartesi pazar yerinin altındaki bazı restoranlar ile deri atölyesi ve bir un fabrikasını su bastı.

8 Şubatta ulaşıma kapanan Sarayiçi mevkisindeki Kanuni, Fatih ve Yalnızgöz köprülerinde halen ulaşımın sağlanamadığı ilde Değirmenyeni ve Avarız köylerinde 15 ev su altında kaldı.

DSİ ve İl Özel İdaresi ekipleri bu iki köyün taşkından daha fazla etkilenmemesi için Tunca Nehri ile köy arasında set oluşturmaya başladı.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin Büyükkarıştıran beldesindeki Yerel Afet Lojistik Merkezi Birim Yöneticisi Çetin Dikmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı öncü ekibi olarak Değirmenyeni köyüne geldiklerini, hazırladıkları raporu genel merkeze sunacaklarını söyledi.

Türk Kızılayı olarak, her türlü olumsuzlukta vatandaşlara yardım etmeye hazır olduklarını ifade eden Dikmen, ”Sular çekildiğinde tekrar geleceğiz. Şu anda bölgede evler su altında olduğu için sağlıklı inceleme yapılamıyor. Türk Kızılayının afetzedelere sunduğu imkanları hazır bekletiyoruz. İhtiyaçlar doğrultusunda vatandaşlara yardımcı olacağız. Valilik ‘selden etkilenen çok fazla kişi olur çadır kent kurulsun’ derse bölgeye çadır kent bile kurulabilir” dedi.

Meriç Nehri’nin debisi, taşkın riski olan 800 metreküp/saniyeyi geçerek bin 204 metreküp/saniyeye ulaştı. Meriç Nehri, Bosnaköy köyü yakınlarındaki alçak kesimlerinde taştı. Edirne ile Karaağaç Mahallesi arasında ulaşımın sağlandığı alternatif yol su altında kaldı. Yolun dünden bu yana trafiğe kapalı olduğu bildirildi.

Yetkililer, Bulgaristan ve Türkiye’nin Edirne tarafında yağışlara bağlı olarak Meriç Nehri’nin geçtiği kent merkezinde taşma riskinin devam ettiğini bildirdi.

Edirne Kriz Merkezi, Meriç Nehri’nin kent merkezinde taşma ihtimaline karşı nehirlerin debilerini kontrol ederek taşkınla ilgili önlem aldı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: