Antalyada’ki selden kurtarma rezaletinde ilginç iddialar


Antalya`da hayatı felç eden, 4 can alan ve milyonlarca zarara yol açan sel felaketinde yetkililer suçu birbirine atıyor. AKUT “bize haber verilmedi” derken, Vali “İhmal yok, kahramanlara da ihtiyacımız yok” dedi.

Antalya`da sele kapılan ve ağaca tırmanarak yaşam mücadelesi verenleri kurtarmak için giden resmi görevliler, taşkında kullanılacak bot bulamazken, Afet ve Acil Durum İl Müdürü Fevzi Timur, valilikteki görüşmeden çıkışta kendisini bekleyen cipine binerken ‘İhmal yok” dedi. Fevzi Timur, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine konuya ilişkin açıklamayı valiliğin yapacağını söylemekle yetindi. “Bizde bot var” diyen AKUT Antalya Sorumlusu Yılmaz Sevgül ise kendilerine haber verilmediğini söyledi. Sivil Savunma eski Müdürü Mehmet Çetin ise “Rafting botu pratik çözümdü ama arkadaşlar düşünememişler” dedi. Sivil Savunma`da görevli uzman ve teknisyenlerin ise işe alınırken kendilerinden yüzme bilme şartı da aranmadığı ortaya çıktı. Antalya`nın Abdurrahmanlar Mevkii`nde dün Mustafa Dolapçı`nın ölümü Ümit Rıza Türktaş`ın da 7 saat ecelle pençeleştikten sonra kurtarıldığı olayın yankıları sürüyor. Kamuoyuna ‘Kurtarma rezaleti` olarak yansıyan ve büyük tepki çeken olayda otomobili sel sularına kapılan Ümit Rıza Türktaş ve Mustafa Dolapçı yakındaki armut ağacına tırmanmış ve saatlerce kurtarılmayı bekledi. Türktaş, Alanya`dan gelen akrabalarının 40 kilometre uzaklıktaki rafting merkezinden getirdikleri botla kurtarıldı ancak Dolapçı`nın cesedi ise tırmandığı ağacın 20 metre uzağındaki bir tarlada bu sabah bulundu. Türktaş ve Dolapçı`nın akrabalarının alkışlı protestosuna neden olan olayın tartışmaları bugün de sürdü.

17 Aralık 2009 tarihinde adı Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü`ne dönüştürülen Sivil Savunma`nın İl Müdürü Fevzi Timur, olaydan hemen sonra yaptığı açıklamada, kurtarmak için bot getirdiklerini ancak denize uygun olan botu da motorunun bir metre aşağıda bulunması nedeniyle sel sularının kapladığı bu bölgede kullanamadıklarını söyledi. Motoru sökemedikleri ve başka da bot olmadığı için başaralı olamadıklarını belirten Fevzi Timur bugün Antalya Valiliği`ne gelerek Vali Aladdin Yüksel`e kurtarma rezaletiyle ilgili bilgi verdi. Yaklaşık 4 saat süren görüşmeden çıkan Timur kapıda bekleyen gazetecilere, “İhmal yok’` dedikten sonra Mitsubishi marka L200 model cipe binerek hızla uzaklaştı. Timur, konuya ilişkin Antalya Valiliği`nin yapacağını söyledi.

AKUT: BİZDEN YARDIM İSTENMEDİ
AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, kendilerinden yardım istenmediğini açıkladı. AKUT merkezindeki depoda 12 kişilik bot, kürekler ve can yeleklerinin hazır olduğunu belirten Sevgül şunları söyledi; “AKUT olarak olaydan haberdar edilmedik. Oysa biz sellerde Türkiye`nin en deneyimli ekibiyiz. Bana göre hava püskürtmeli botlar kullanılmalı ama bu Türkiye`de yok. Pervaneli motorlar ise kirli suda hemen stop eder. Çünkü o sularda bir sürü pislik vardır. Sivil Savunma`dakiler pervaneli. İkinci en iyi seçenek rafting botudur. Bizim ekibin yarısı rafting biliyor. Kürek çekmeyi biliyor. Sel durumunda veya akarsuyla boğuşmamız gerekirse, bunu başarabilecek bir ekibiz. Biz tatbikatlarımızı bile coşkulu akarsularda yapıyoruz. Haber verilmiş olsaydı sonuç böyle olmayabilirdi. Kurtulan arkadaşın Alanya`daki arkabaları Köprüçay rafting merkezinden bot getirmiş. 35-40 kilometre ve yol çok virajlı. Bir saat sürüyor. Biz ise olay yerine 20 kilometre mesafedeyiz ve düz yol. 15- 20 dakikada afet bölgesinde olabilirdik.”
ESKİ MÜDÜR: DÜŞÜNÜLEMEMİŞ
Geçen yıl emekliye ayrılan ve kurumda 26 yıl görev yapan Sivil Savunma eski İl Müdürü Mehmet Çetin, eskiden direkt bakanlığa bağlı çalıştıklarını daha sonra valilik emrine verildiklerini belirterek dünkü olayı şöyle değerlendirdi: “Oradaki arkadaşlarımız çok değerli ve iyi niyetli. Bakanlıktan emir geldikçe tatbikat yapardık. Denizde ve karada. Ancak biz daha çok deprem tatbikatı yapardık. Arkadaşlarının rafting botu getirip kurtarması pratik bir çözüm. Sivil Savunma da bunu uygulayabilirdi. Ama düşünülememiş.”
VALİ; KAHRAMANLARA İHTİYAÇ YOK
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ise olayla ilgili bilgi almayı bugün de sürdürdü ve bazı televizyon kanallarının canlı yayınına bağlanarak olayda bir kişinin kurtarıldığını, kimin kurtardığının ise önemli olmadığını söyledi.
Vali Yüksel dün gazetecilerin olayla ilgili ısrarlı sorularına karşılık şunları söylemişti: “Sel sularına kapılan ve ağaca tutunan bir kişiyi helikopter kurtarmak istedi. Ancak bölgede bulunan elektrik telleri nedeniyle bu başarılamadı. Elimizdeki botlarla da ağacın bulunduğu alana ulaşma olanağı olmadı. Ağaçta kalan kişi, yoldaki trafiğin kesilmesine rağmen geçiş yapmış ve sonrasında sel sularına kapılmıştır. Bu kişi rafting botu sayesinde kurtarıldı. Önemli olan kurtarılması. Burada kahramanlara ihtiyaç yok, sorumlu insanlara ihtiyaç var. Antalya`da hayatın normale dönmesi için çalışmalarımız sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir şekilde ne bir insanın acı çekmesini ne de gözyaşı dökmesini istemez. Hayatın normale dönmesi için üzerimize düşeni yapacağız.”
YÜZME BİLME ŞARTI YOK
Sivil Savunma Memuru ve Arama ve Kurtarma Teknisyeni olmabilmek için aranan şartlar içinde, yüzme bilme koşulu aranmıyor. Sivil savunma memuru olmak için fakülte veya iki yıllık yüksekokul mezunu olmak, her ikliminde iş görmeye ve her türlü vasıta ile seyahat etmeye herhangi bir engelinin bulunmadığı sağlık kurulu raporu ile belgelenmiş olmak, bakanlık merkez ve taşra teşkilatında en az iki yıl, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni veya teknisyen olarak en az üç yıl çalışmış olmak, başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak ve son üç yıllık sicil notu ortalaması 76 ve üzeri olmak yetiyor. Arama kurtarma teknisyeni olmak için de endüstri meslek lisesi veya dengi diğer teknik lise mezunları ile meslek yüksekokullarının teknik programlarından mezun olmak şartı aranıyor.
Teknisyenlik için yine her türlü iklim şartlarında özellikle savaşta, afetlerde ve kazalarda, arama, kurtarma, ilkyardım, sosyal yardım ve yangın söndürme çalışmalarında görev yapmaya, her türlü vasıta ile seyahat etmeye herhangi bir engelinin bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemiş olmak gerekiyor. Teknisyen olabilmek için başvuru tarihinde 30 yaşından gün almamış olmak, en az B sınıfı şoför ehliyeti olmak, erkek olmak ve son üç yıllık sicil notu ortalaması 76 ve üzeri olmak,
ARTIK AFET ACİL OLDU
Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı`nın kurulmasıyla birlikte kaldırılıp bu teşkilata bağlandı. 17 Aralık 2009 tarihinde faaliyete geçen kurumun bünyesine Sivil Savunma Genel Müdürlüğü`nün dışında Afet İşleri Genel Müdürlüğü de alındı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: