İstanbul yeniden kar ve tipiye teslim


İstanbul’da bu akşam iyice etkisini artırması beklenen kar, gece saatlerinde şiddetli poyraz eşliğinde yağacak.
Meteorolojinin günler öncesinden uyarısını yaptığı kar İstanbul’da etkili olmaya başladı. İstanbul bugünden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Beylikdüzü ve Çatalca’da gündüz saatlerinde başlayan kar yağışı akşam üzeri kentin içlerine doğru ilerledi. Önce trakyada başlayan kar yağışı akşam saatlerinden itibaren kentin genelinde etkili olmaya başladı. Yetkililer gecenin ilerleyen saatlerinde kar yağışıyla birlikte poyrazın da etkili olacağı yönünde uyarılarda bulundu.

FIRTINANIN HIZI 80 KM’Yİ BULACAK

İstanbul, bu gece saatteki hızı 70-80 kilometreyi bulan poyraz fırtınası ile kuvvetli kar yağışının etkisi altına girecek. Poyraz fırtınası yarın etkisini yitirecek. Hava sıcaklığı bu gece eksi 1 dereceye düşecek.

İstanbul’da yarın beklenen en yüksek sıcaklık 3 derece olacak ve aralıklı kar yağışı Anadolu yakasında daha yoğun olmak üzere devam edecek. Perşembe günü hava sıcaklığı gündüz 6, gece eksi 1 derece olacak. Parçalı bulutlu havanın etkili olacağı kentte, yağışlar gündüz ara ara devam edecek, akşam saatlerinde hafif kar yağışı başlayacak. Çarşamba ve perşembe günleri, sabah saatlerinde don ve buzlanma görülecek. Cuma günü, hava sıcaklığı gündüz 2 derece hissedilecek ve sabah saatlerinde hafif kar yağışı etkili olacak. Günün ilerleyen saatlerinde ise İstanbul parçalı bulutlu bir havanın etkisi altına girecek. Hafta sonuna kadar hava sıcaklığı, mevsim normalleri altında olacak.

İSTANBUL VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ: SICAKLIKLAR 8-10 DERECE DÜŞECEK

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, kar uyarısında bulundu. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan meteorolojik uyarıya göre, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinin Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girdiği, yağışların İstanbul’da kar şeklinde olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, rüzgarın kuzeydoğu (Poyraz) yönünden 70-80 kilometre hızla esmesi bekleniyor. Ayrıca sıcaklığın hissedilir derecede (8-10 derece) düşerek mevsim normallerinin altına ineceği belirtilen açıklamada, yağışların olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıldığı, tüm kamu kurumlarının temsilcilerinin bugünden itibaren olumsuz havanın ili terk edeceği ana kadar 24 saat esasına göre görev yapacağı bildirildi.

ALINAN TEDBİRLER

Açıklamada, sağanak yağmur, kar yağışı, don ve buzlanma ile ani sıcaklık düşüşünün halkın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, şu tedbirlerin uygulamaya konulmasının kararlaştırıldığı bildirildi:

”Sağanak yağmurun etkili olduğu gün ve saatlerde, konumu gereği taşkınlara karşı riskli durumda bulunan ve daha önce ev ve iş yerlerinde su baskınına maruz kalanların duyarlı olmaları, su tahliye kanalları veya derelere yakın yerlerde araçlarını park etmemeleri ve malzeme bırakmamaları, yağış sırasında zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları, zorunlu olarak özel araçlarıyla trafiğe çıkmadan önce hava ve yol durumu ile ilgili haberleri takip etmeleri, riskli bölgelerdeki bodrum katlarında faaliyet gösteren iş yerlerine malzeme bırakılmaması ve çalışma yapılmaması.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde zorunlu olmadıkça vatandaşların özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları, kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları, olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması, sürücülerin özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 154 ”Alo Trafik”, 155 ”Polis İmdat”, 156 ”Alo Jandarma”, 159 ”Karayolları” telefon numaralarını aramaları, elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları, elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması, jeneratörü olan site, apartman ve iş yerlerinin jeneratör bakım ve ikmallerinin yapılmasının sağlanması, çağdaş vatandaşlık anlayışı içerisinde site, apartman ve iş yeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri.”

ÇANAKKALE’DE YOĞUN KAR YAĞIŞI

Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Saatteki hızı 50 kilometreye ulaşan fırtınayla birlikte yağan kar nedeniyle, bazı bölgelerde buzlanmalar başladı. Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı bölge trafik ekipleri, İstanbul, Bursa ve İzmir istikametine gidecek araç sürücülerinin yola zincirsiz devam etmelerine izin vermiyor. Çanakkale Boğazı, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

BOLU DAĞI’NDA YOĞUN SİS VE KAR

Bolu Dağı Düzce kesiminde yoğun sis ve kar yağışı nedeniyle görüş mesafesi Bakacak ve Karanlıkdere mevkilerinde görüş mesafesi 20 metreye kadar düştü.
Karayolları ekipleri, buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.
Trafik ekipleri, sürücüleri yavaş gitmeleri, araçlarında çekme halatı ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıyor.

BURSA’DA TARLALAR SU ALTINDA KALDI

Bursa’nın Karacabey ilçesinde şiddetli sağanak nedeniyle, 450 dönümü buğday ekili olmak üzere toplam 2 bin 500 dönüm tarım arazisi su altında kaldı. Alınan bilgiye göre, dünden bu yana etkili olan yağmur sonucunda Karacabey’de metre kareye 48,6 kilogram yağış düştü.

Yağışlar sonucu Susurluk Çayı’nın debisi de arttı. Çayın taşması üzerine ilçenin Bayıraltı mevkisinden Harmanlı köyüne giden yol, ulaşıma kapandı. Mudanya ilçesinde etkili olan yağış sonrası ise birçok evi su bastı. Bursa’da Alacahırka Deresi e taştı. Kent merkezinde de ev ve iş yerlerinin alt katlarını su bastı, su birikintileri yüzünden trafikte aksamalar yaşandı, çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

BALIKESİR’DE SAĞANAK

Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ve Bandırma ilçelerinde sağanak yağış nedeniyle ev ve iş yerlerinin alt katlarını su bastı, rögarlar taştı, su birikintileri yüzünden trafikte aksamalar yaşandı.

Çanakkale-İzmir kara yolunun Akçay-Edremit mevkisinde su birikintileri yüzünden ulaşım yaklaşık bir saat durdu. Ekiplerin müdahalesinin ardından kısmen trafiğe açılan yolda ulaşım 3 saat kontrollü olarak tek şeritten sağlandı.

ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 1.8 METRE

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden olan Uludağ’da, da dün akşam saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren yağış nedeniyle kar kalınlığı 1.8 metreye ulaştı.
Marmara’da sağanağın akşam saatlerinde yerini kar yağışına bırakacağı, yüksek kesimlerde başlaması ve gece saatlerinde alçak bölgelerde de etkili olması beklenen kar yağışıyla havanın soğuyacağı tahmin ediliyor. Bu gece hava sıcaklığının eksi 1-2 derece dolaylarında olması bekleniyor. Sıcaklıkların perşembeyi cumaya bağlayacak gece eksi 8 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

TRAKYA’DA KAR YAĞIŞI

Kar yağışı nedeniyle Tekirdağ-Malkara, Çorlu-Ulaş ve Lüleburgaz kavşağındaki araç trafiğinde aksamalar oldu. Kar yağışının başlamasıyla birlikte kayganlaşan yollarda onlarca yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

Meteoroloji Müdürlüğünün kar yağışının yarın da devam edeceğini bildirmesi üzerine Tekirdağ Belediyesinde kriz masası oluşturuldu. Bu arada kar nedeniyle Tekirdağ-Malkara-Keşan arasındaki ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

Tipi nedeniyle görüş mesafesi 40 metreye düşen ilçede Tekirdağ-Malkara arasındaki Küçükhıdır rampasında yolda kayan araçlar yolu bir saat ulaşıma kapattı. Ayrıca Malkara’nın yüksek kesimlerinde bulunan 8 köy yolunun da ulaşıma kapadığı belirtildi. Şarköy ilçesinde ise kar yağışı nedeniyle 10 köye ulaşım sağlanamıyor. Şarköy’den Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul ve Bursa’ya olan otobüs seferleri iptal edildi.

Çorlu ilçesi ile Tekirdağ arasındaki Kara Tepe mevkisinde yoğun kar yağışıyla birlikte görülen buzlanma dolayısıyla yol, araç trafiğine kapatıldı.

Edirne’de öğlen saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi yollarda buzlanmalara neden oldu. Edirne girişindeki Avrupakent civarında 3 araç yoldan çıktı, kentin değişik noktalarında yollarda oluşan buzlanma nedeniyle de 7 maddi hasarlı trafik kazası yaşandı. Sazlıdere rampasında ise çok sayıda araç yolda kaldı. Karyolları ekipleri ise Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu ile Edirne-Havsa ve Uzunköprü kara yolunu açık tutmak için kar küreme ve yollara tuz atma işlemini sürdürüyor. Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne ait ekipler rampalarda tuz atma ve kar küreme çalışması yaparken, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de yaya kaldırımlarının kardan temizlenmesi için çalışma yapıyor. Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, kar kalınlığı kent merkezinde 3 santimetreye ulaştı.Yetkililer, kar yağışının bu gece tipi şeklinde devam edeceğini, yarın ise yerini çok bulutlu havaya bırakacağını bildirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin de şu an itibariyle Edirne merkez ve ilçelerine bağlı köylerden yolların kapandığına dair herhangi bir ihbar almadıklarını söyledi.

Çetin, olası yol kapanmasına karşı 8 ekibin hazır bekletildiğini ifade etti.
Öte yandan, tipi nedeniyle Kırklareli’nin Lüleburgaz-Babaeski ilçeleri arasında ulaşım güçlükle yapılıyor. Kırklareli merkeze bağlı Dereköy köyü ile Demirköy ilçesine araçların zincirsiz gidişine izin verilmiyor.

TUNCA NEHRİ TAŞTI

Tunca Nehri, sağanak ve karın erimesi sonucunda yatağından taştı. Edirne’deki Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri yaya ve araç trafiğine kapatıldı.
Taşkın suları Sarayiçi’ndeki Balkan Şehitliği’ne doğru yayılıyor.

120 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Erzurum’da 43, Tunceli’de 28, Bingöl’de 17, Bitlis’te 23, Muş’ta 8 ve Ardahan’da 1 olmak üzere toplam 120 köy yolu, kar ve tipi yüzünden ulaşıma kapalı bulunuyor.
Bölgede, kış koşulları hayvanları da olumsuz etkiliyor. Kars’ın Sarıkamış ilçesinde tamamen kar örtüsüyle kaplı doğaya, yiyecek bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için yem bırakıldı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: