Afet Zararlarını Azaltma Merkezi’nin temeli atıldı


Afet Zararlarını Azaltma Merkezi’nin temeli atıldı, yılda 100 bin kişi afet eğitimi alacak.

Japonya’dan sonra dünyada ilk kez Türkiye’de Bursa İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilecek olan Bursa Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nin temeli törenle atıldı. Merkez ile vatandaşların deneyim yoluyla afet konusunda eğitimi amaçlanıyor. Yılda 100 bin vatandaşın deprem, sel, lodos gibi afetlerin eğitiminden geçirileceği ve 6 bin 800 metrekare alana temeli atılan merkezin 2 yılda bitirilmesi hedefleniyor.

Dünyada Japonya’dan sonra ilk kez Türkiye’de Bursa İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilecek olan Bursa Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nin temel atma törenine Vali Şahabettin Harput, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, daire müdürleri ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel katıldı.

Simülasyon teknikleri kullanılarak deprem, fırtına, şiddetli lodos, yangın, toprak kayması ve sel gibi, afetleri insanlara deneyim yolu ile yaşatmak ve afeti en az zararla atlatmak için insanları bilinçlendirmek amacı ile yaptırılan merkez 2 yılda bitirilecek. Bursa Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi proje danışmanı Uludağ Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Murat Taş, merkezin özelliklerini anlattı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile DPT’de üst düzey temaslar gerçekleştirildiğini vurgulayan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, merkezin 4.9 milyon TL’lik bir proje hazırladıklarını, yüzde 50 DPT, yüzde 50 Özel İdare işbirliğiyle yaptırılacağını söyledi. Demirel, “Deprem ve yangın gibi afetleri gerçeğe yakın olarak insanlara gösterip, gerçekleşmesi durumunda nasıl hareket etmesi gerektiğini öğretmek amacıyla kurulması amaçlanan Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi, eğlenerek afet önleme deneyimi kazandırmayı hedefliyor. Merkezde enkaz koridoru, deprem deneyim odası, yangın söndürme deneyim odası, dumandan kaçış deneyim odası, fırtına deneyim odası, ilkyardım ve haberleşme deneyiminin yanı sıra deprem şiddetinin izlenebileceği sinema ve konferans salonu, kütüphane, çocuk bölümü de bulunacak” dedi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nin Japonya’dan Türkiye’ye getirilmesinde büyük katkıları olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı döneminde böyle bir merkezin Türkiye’de de yapılmasını planladıklarını anlatan Vali Harput, Bursa’nın deprem kuşağında olan illerden olması dolayısıyla, böyle bir projenin gündeme gelmesinden çok hoşnut olduğunu iletti. Bu projeyle insanların hem eğlenerek hem de deneyim kazanarak eğitileceğinden yararlı olacağına inandığını ifade eden Vali Harput, ‘Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’ ile hedeflenenin, gerçekleşebilecek olası afetlerde zararı asgari düzeye indirmek olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından, protokol üyelerinin katılımıyla temele ilk harç atıldı.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: