Japonya’dan Akut Gaziantep’e Hibe


AKUT Gaziantep Şubesinin ekipman ihraçlarının karşılanması amacıyla Japonya Hükümeti tarafından derneğe 67 bin 126 dolar hibe bağışı yaptı. Yapılacak olan hibe töreniyle ilgili olarak AKUT’un misafiri olarak Gaziantep’e gelen Japonya Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka Gaziantep’te bir takım ziyaretlerde bulundu. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’yı makamında ziyaret eden Büyükelçi Tanaka, Gaziantep hakkında bilgiler aldı. Gaziantep Sanayi Odası’nı (GSO) da ziyaret eden Büyükelçi, AKUT Gaziantep Şubesi tarafından yapımı sürdürülen Murat Petorak Operasyon ve Eğitim Merkezini de ziyaret ederek teknik çalışmaları yakından inceledi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen törene de katılan Büyükelçi Tanaka ve AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki hibe protokolünü imzaladı. Törene AKUT Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Aybey ve AKUT gönüllüleri de katıldı. Yapılan protokol gereği Gaziantep ve çevresinde meydana gelebilecek doğal afetlerde kullanılmak üzere çeşitli araç ve ekipmanlar alınacak.
AKUT’un misyonunu ve hizmetlerini anlatan AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, derneğin Türkiye genelindeki örgütlenmesini de anlatarak Japonya ile aynı konularda sürekli çalışmalar yürütebileceklerini Büyükelçiye iletti.
AKUT’un Türkiye için büyük önem taşıdığını ifade eden Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da, “Tabii afetler konusunda Japonya ve Türkiye aynı kaderleri paylaşıyor. Herhangi bir afet anında ilk müdahalenin önemi büyüktür. Hükümetimizin yaptığı bu hibe bağışı tamamen AKUT Gaziantep Şubesinin arama kurtarma faaliyetlerinde ve ilgili eğitimlerde kullanılmak üzere kırıcı, delici, aydınlatma sistemleri, kriko ve dinleme takımları gibi temel arama ve kurtarma ekipmanları alımında kullanılmak üzere yapılmaktadır. AKUT sadece Türkiye’de değil dünyanın bir çok ülkesinde tabii afetlere en hızlı müdahale eden ekipler arasında yer almaktadır. Başarılı çalışmaların devamını diliyorum” dedi.
Gaziantep’teki teşkilatlanmanın hızlı ve gönüllülük esasına dayandığını kaydeden AKUT Gaziantep Ekip Lideri Ahmet Aybek ise, “Tabii afetlere maruz kalmış vatandaşlarımızın kurtarılması ve ilk yardımlarının gerçekleştirilmesi için ekibimiz sürekli kendisini yenilemektedir. Japonya hükümeti tarafından bağışlanan yardımın tamamı ekipman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacaktır. Söz konusu projenin amacı, Gaziantep ve çevre illerde meydana gelebilecek doğal afet ve kazalara karşı acil ve etkin müdahalenin sağlanması ve arama kurtarma ekiplerinin yurt genelinde etkinliğinin arttırılmasıdır. AKUT Gaziantep gönüllüleri Japon İmparatorluğu’nun kendilerine göstermiş olduğu bu ilgi ve duyarlılığı memnuniyetle karışlamaktadır. Bizler hizmetlerimizi tüm Gaziantep’e yayabilmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Özellikle okullara Afet Eğitim Seminerleri yanında çeşitli yayınlar veriyoruz. Aldığımız bu destek hizmet yelpazemizin geliştirilmesi açısından da büyük önem taşıyor” dedi.
Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ve AKUT Derneği Genel Başkanı Nasuh Mahruki daha sonra Gaziantep’in tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: