Çiftçinin 20 dönüm buğdayı sular altında kaldı


Aliağalı çiftçi Rüşan Uçan, Karayollarının yapmış olduğu kavşak düzenlemesi sonucu, 20 dönüm buğday tarlasının göl haline geldiğini iddia etti. Uçan, sorunun Karayollarının yanlış büz döşemesinden kaynaklandığını söyledi.

Aliağa Pınarcık Mevkiinde 40 dönümlük arazisinde buğday tarımı yapan Aliağalı çiftçi Rüşan Uçan’ın buğday ekili tarlası son yağan yağmurlarda sular altında kaldı. Uçan, geçtiğimiz yıl Karayollarının Çanakkale-İzmir karayolunda ALOSBİ yol kavşağı düzenlemesi sırasında tarlada biriken suların Kunduz Çayına aktaran büzün çok yüksek konulmasından kaynaklandığını söyledi.

Sorunun çözülmesi ve zararının karşılanması için başvurmadık kapı bırakmadığını ifade eden Uçan “Hiç kimse beni muhatap almadı. Her başvurduğum makam, derdimi dinlemedi, anlamadı, ‘bizim işimiz değil’ dedi. Tek çarem basın aracılığı ile sesimi duyurmak” dedi.

40 dönüm araziyi 5 yıllığına kiralayarak geçimini çiftçilikle yaptığını anlatan Rüşan Uçan “Geçtiğimiz yaz Karayolları kavşak düzenlemesi yaparken, tarlada bulunan suların Kunduz Çayına akması için yeni bir büz koydu. Mevsim yaz olduğu için tarlada biriken suların bu büzden akıp akmayacağını ben anlamam. Bu mühendislik işi bunu karayolları görevlileri bilmesi gerekirdi. Şimdi yağmurlar bol yağıp toprak suya doyunca tarlam göl gibi oldu. Tarladaki su yaklaşık bir metre yükseldikten sonra büzden akmaya başlıyor. Sorunun bir sebebinde Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan yol olduğu için ben önce oraya gittim. Sorumlu olduğu belirtilen Fehmi beyle görüştüm. Bana; Karayolları ile görüşeceğini ve gerekenin yapılacağını söylediler, bugüne kadar bir cevap gelmedi. Zararımın tespiti için İlçe Tarım Müdürlüğü’ne gittim ‘Biz ancak mahkeme kararıyla veya bir üst makamın talimatıyla keşif yapabiliriz’ dediler. Kaymakamımıza gittim, bir saate yakın kapısında bekledim, bana kapıdaki memurlar ‘Bu kaymakamlığın işi değil. Derdini Karayollarına anlat’ dediler. Ne yapacağımı şaşırdım, son çare olarak basın aracılığı ile derdimi anlatmaya geldim. Şimdi ben ne yapayım. 20 dönüm buğdayım suların altında çürüdü. Bu bir afet değil de nedir” diyerek, yetkililerin sesini duyması ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: