Ulusal Afet Stratejisi Geliyor


Türkiye Ulusal Afet Stratejisi Platformu ilk toplantısını 3 ay içinde yapacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, Türkiye Ulusal Afet Stratejisi Platformu ilk toplantısının 3 ay içinde yapılması planlandığını belirterek “Bu çalışmadan sonra hazırlanacak ‘Türkiye Ulusal Afet Stratejisi’, kısa, orta ve uzun vadede her düzeyde karar vericilerin elinde yol gösterici olacak ve uygulamalarımızı yönlendirecektir” dedi.

“8 Ekim 2008 Uluslararası Dünya Afet Zararlarının Azaltılması Günü” dolayısıyla, bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar konusunda AA muhabirine bilgi veren Yamaç, BM Genel Kurulu’nun 1989 yılında her yıl ekim ayının ikinci çarşamba gününü “Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü” ilan ettiğini hatırlattı.

Bu günün, 1990-1999 yılları arasını kapsayan ‘Afet Zararlarının Azaltılması On Yılı’ süreci boyunca geleneksel olarak kutlandığını vurgulayan Yamaç, şunları kaydetti:

“2001 yılında Genel Kurul, Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü’nün afet zararlarının azaltılması, önlenmesi ve hazırlıklı olma konularında küresel bir doğal afet zararları azaltma kültürünü teşvik etmeye yönelik bir araç olarak kullanılmasını kararlaştırılmıştır. Bu tarihten itibaren de afet zararlarının azaltılmasının değişik konularından biri seçilerek bu konuda kampanyalar ve faaliyetler yürütülmesi hedeflenmiştir.”

2003 yılında su ile ilgili doğal afetlere ve bunların zararlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Yamaç, 2006-2007 kampanyasının konusunun “Afet Eğitimi Okulda Başlar” olduğunu, afet zararlarının azaltılmasında eğitimin öneminin vurgulandığını hatırlattı.

Sadık Yamaç, 2008-2009 sloganının ise “Afetlere Dayanıklı Hastaneler” olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

“2005 yılında Birleşmiş Milletlere üye ülkeler afet zararlarının azaltılması konusunda ‘Hyogo Çerçeve Eylem Planını’ benimsemişler ve bunu uygulama konusunda niyet ifade etmişlerdir. Buna paralel olarak BM Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Stratejisi (ISDR) kapsamında Bakanlığımızca oluşturulan Türkiye Ulusal Afet Stratejisi Platformunun önümüzdeki üç ay içerisinde ilk toplantısının yapılması planlanmaktadır. Bu çalışmadan sonra hazırlanacak ‘Türkiye Ulusal Afet Stratejisi’ -Biz kısaca Mavi Kitap diye tanımlıyoruz ki; bu bir Afet El Kitabı veya kılavuzu olacaktır- kısa, orta ve uzun vadede her düzeyde karar vericilerin elinde yol gösterici olacak ve uygulamalarımızı yönlendirecektir. Böylece bu dönemde ağırlık verilen ‘Afet olmadan afete hazır olma’ yani ‘yara sarma değil, yara almama’ politikası hız kazanacaktır.”

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: