Porsuk’ta büyük kriz yonetimi değişimi


Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarında Porsuk Çayı’nın çehresi büyük ölçüde değişti.

Büyükşehir Belediyesi Porsuk Projesi’nde hızla sona yaklaşıyor. Porsuk Çayı’nın Eskişehir kent içi geçişini kapsayan yaklaşık 13 kilometrelik kısımda yürütülmekte olan Proje kapsamında bugüne kadar 24 köprü yenilendi, Porsuk üzerine 7 adet su seviye kontrol yapısı inşaa edildi ve çay yatağında zemin sıvılaştırma ve afet riskini önleyici düzenlemeler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Porsuk Çayı’nda yürüttüğü çalışmalar kent merkezindeki kısımların ardından, Porsuk Çayı’nın kente giriş ve kentten çıkış bölgelerinde de tamamlanma aşamasına geldi. Büyükşehir Belediyesi Porsuk Projesi’nde hızla sona yaklaşıyor. Porsuk Çayı’nın Eskişehir kent içi geçişini kapsayan yaklaşık 13 kilometrelik kısımda yürütülmekte olan Proje kapsamında bugüne kadar 24 köprü yenilendi, Porsuk üzerine 7 adet su seviye kontrol yapısı inşaa edildi ve çay yatağında zemin sıvılaştırma ve afet riskini önleyici düzenlemeler yapıldı. Erozyona bağlı toprak kaymasını engelleyici şilte gabion çalışmalarının da tamamlanmasının ardından Porsuk’un yeşil bir kuşak içinde akmasını sağlayacak olan Peyzaj düzenlemelerine geçildi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri Porsuk Çayı’nın iki yakasında çimlendirme ve ağaç dikimi çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Porsuk Çayı’nda çok büyük ölçekli çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Tamamlanma aşamasına gelen Büyük Porsuk Projesi’nin Porsuk Çayı’nı ileri Avrupa kentlerindeki benzerlerinden farksız hale getirmeyi amaçladığını belirten Başkan Büyükerşen “Temizlenen yatağı, yenilenen köprüleri ve çevreci bir anlayış ile yapılan peyzaj düzenlemeleri ile Porsuk Çayı, Eskişehir’e yakışır bir görünüme bürünüyor. Çok yakında peyzaj düzenlemelerinin de tamamlanması ile Porsuk bambaşka bir görünüme ve güzelliğe kavuşacak. Projenin tamamlanması ile Gökmeydan’daki Kent Park ile Ömür Mevkii’ndeki Nuri Bey Değirmeni arasında, belediyemiz tersanelerinde ürettiğimiz ulaşım ve gezi teknelerimiz hizmet vermeye başlayacak.” dedi.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: