Japonlar´dan Kocaeli Büyükşehir´e tam not


Depremden sonra her yıl ilimize gelerek incelemelerde bulunan Japon heyeti, imar çalışmaları ve kentsel dönüşüm hakkında bilgi aldı. Japon heyet Büyükşehir´in imar çalışmalarına tam not verdi

Marmara Depremi´den sonra her yıl ilimize gelerek, şehrin yeniden yapılanma süreci hakkında araştırma projesi yürüten Japon akademisyen heyeti, önceki gün Büyükşehir Belediyesi´ni bir kez daha ziyaret etti. Encümen Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıya, Tokyo Metropolitan Üniversitesi´nden Prof. Dr. Itsuki Nakabayashı, Fuji Tokoha Üniversitesi´nden Prof. Dr. Hirotaka Ikeda, Nagaoka Lustitute Of Design´dan Doç. Dr. Masahira Sawada, Tokyo Metropolitan Üniversitesi´nden Doç. Dr. Taro Ichıko, Niigata Üniversitesi´nde Doç. Dr. Knihiro Fukutume, Afet İşleri Genel Müdürlüğü´nden Dr. Hayriye &64257;engün ve çevirmen İnan Öner katıldı.

Japon heyete, Büyükşehir Belediyesi´nin 1/50.000´lik çevre düzeni planı, 1/25.000´lik nazım imar planı ve 1/5000´lik imar planları hakkında detaylı bilgiler verildi. Kentsel dönüşüm ve genişlemede Büyükşehir Belediyesi´nin diğer kurumlarla yaptığı ortak çalışmalar ve Kent Konut eliyle yaptığı 14 bin 700 konut takdirle karşılandı. Japon akademisyenler, Kocaeli´nde her inceleme ziyaretinde hızlı değişime hayran kaldıklarını belirttiler. Toplantı sonrası Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önündeki deprem ivme ölçer cihazını da inceleyen Japon yetkililer, İzmitkent konutlarındaki inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Son olarak Gölcük Kavaklı Sahili´nde yaptırılan Barbaros Hayrettin Paşa Parkı´nı gezen Japon heyet, depremin sembolü haline gelen sahildeki değişime ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Gölcük´te yapılan yatırımlara hayran kaldı.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: